Naše „zelené“ turné v Poľsku (máj – jún 2016)

Naše „zelené“ turné v Poľsku (máj – jún 2016)

„Inovácia, tvorivosť, spolupráca – efekty a úspechy“ a „Zlepšovanie kvality výroby“. Názvy medzinárodných konferencií, na ktorých Jakub Hollý a Peter Vaško reprezentovali AdBird.sk, ktorý bol zároveň partnerom týchto podujatí. Celkovo vďaka Fakulte masmediálnej komunikácii UCM v Trnave a programu CEEPUS obaja strávili v Poľsku dva mesiace, počas ktorých okrem iného pracovali na vedeckých štúdiách s ekonomickou a environmentálnou tématikou.

Téme CSR (Corporate Social Responsibility-Spoločenská zodpovednosť firiem) sa  v AdBirde venujeme už od nášho vzniku, vraví Jakub Hollý. Organizovali sme na Orave niekoľko environmentálnych projektov zameraných na čistenie prírody a výsadzbu stromov, do ktorých sa celkovo aktívne zapojilo viac než 5 000 ľudí. V Poľsku to však bolo po prvý krát, keď sme do tejto témy zabŕdli aj z odborného a ekonomického hľadiska. Vedecké články, ktoré sme spolu s Petrom Vaškom a poľskou odborníčkou Renatou Stasiak Betlejewskou publikovali, sa venovali téme „Kruhová ekonomika“. Ide v princípe o koncepciu trvalo udržateľného rozvoja ekonomického hospodárenia. Táto koncepcia je charakteristická uzavretým cyklom toku materiálov a energie, s prihliadnutím na prírodné, ľudské zdroje, vedu a technológie. Článok „Aplikovanie princípov kruhovej ekonomiky v európskej únii“ nám vyšiel v zahraničnej monografii v Czestochowej, s názvom „Quality production improvement“.

Plakat wzór1

Kvalita nášho životného prostredia sa za posledných 50 rokov rapídne zhoršila. Nadmerné čerpanie prírodných zdrojov, rastúca produkcia odpadu, nadmerné používanie chemikálií a mnohé ďalšie globálne problémy predstavujú hrozbu pre naše životné prostredie. Vo všeobecnosti prevláda názor, že za tento stav môžu priemyselné giganty a vlády jednotlivých štátov. Netreba však zabúdať na to, že na životné prostredie má vplyv aj každý jeden z nás. Aj preto je spoločensky zodpovedné správanie firiem (malých aj veľkých), ako aj jednotlivcov, mimoriadne dôležité. Vlády krajín Európskej únie sa už zaviazali dodržiavať princípy kruhovej ekonomiky, ostáva ešte na konkrétnych jednotlivcoch, aby tiež začali k svojmu životnému prostrediu pristupovať zodpovedne.

Váš AdBird.

 

AdBird.sk

0 Komentárov

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*